| |
Další smrtelný hřích: „žárlivost a závist“. Nejsou to dva hříchy, to je jedna a stejná věc. O co v nich jde? Proč jsou smrtelným hříchem?
Dveří k pochopení je jistě víc. Pojďme dnes těmito: Život, zdá se, nabízí často dvě, (ne čtyři) možnosti („alternativy“). Tak nebo tak. (Padesát na padesát.) Mohli bychom dnes přijmout jeho způsob? Vybírejte, jestli můžete. Mělo by se nám při tom otevřít pochopení toho – co se děje v žárlivosti, závisti – a v životě.
Znáte tuto alternativu? Nabízí ji „život“. Chápete ji: Někdo nebo něco je vám – buď lhostejné, nebo vás to vezme za srdce a u srdce (nenechá vás to „chladnými“). Znáte obojí? Lhostejnost nebo zaujetí. Co si vybíráte častěji?
Co je lepší? Lhostejnost nebo zaujetí? Dá se to říci?
Zaujetí nebo lhostejnost? Co je lepší? Jak kdy?
Zaujetí nebo lhostejnost? Vztah nebo nic… Tuto alternativu nabízí život. Můžeme si vybrat? Že těžko? (Že se to prostě stane a člověk je nebo není zaujat?)
Na kterou stranu byste přiřadili „hřích“, nebezpečí „žárlivosti“ nebo „závisti“? Na stranu zaujetí nebo lhostejnosti?
Tuto alternativu v zaujetí nabídne žárlivost: Ten, ta nebo to, na čem mi záleží – „je můj nebo není“? Měl by být můj (chtěl bych to, jsem tím zaujat). Ale je skutečně a bezpečně? Nevymyká se mi náhodou, neztrácí se mi, nebere mi je někdo nebo něco? Ta otázka, alternativa do zaujetí vnáší spalující žár. „Žárlivost“. Spaluje zevnitř. Vyvolává hořkost, podezírání. Udržuje člověka v nedůvěřivém střehu. Tak, že si vůbec neužije to, čím je zaujat. Znáte, žárlili jste na něco nebo někoho.
Příklad: Ráchel a Lia. Dvě ženy a jeden muž. (Příběh, po kterém by mohla sáhnout Nova) Které Jákob patří? Jednu miluje, jedna s ním má děti. (Která ho má víc?) Které patří? Ani jedna to neví jistě. A tak jedna na druhou hořce žárlí. Hrozný život.
To je další alternativa, která se v životě objevuje. Objeví se v zaujetí, nabídne jej žárlivost. Jako otázku, svíravý, spalující pocit, jako nejistotu. Je můj nebo není? Je to moje nebo není? Neuniká mi, neztrácí se mi?
Když si nejsem jist, co je moje a co ne, kdo je můj a kdo ne – tak: Kdo z koho? Kdo má navrch? Tuto alternativu nakonec vnáší závist. Co všechno máš proti mně navíc? Nakonec jde o moje postavení, o moje místo vůbec. |
Nepředbíhá mě někdo (v něčem a tak vůbec)? Alternativa „kdo z koho“?
Příklad: Starší syn z podobenství. To bylo moje místo – doma, a mělo být. Já tu zůstal, já jsem starší, věrný… Co on teď tady! Vrátil se, a taková hostina pro něj! Teď má snad navrch on, teď mé místo snad dostává on! Závist. On má to, co jsem chtěl (měl) já. Všechno se točí okolo bratra. On má být ten první? Tak Já nebo On je tu ten první, důležitější. Kdo je pánem domu. Alternativa, kterou nabízí závist: Já nebo Ty? Kdo z koho? (Kdo má navrch?) Je na výběr? Že těžko? (Že se to prostě stane a člověk prostě závidí?) Ale nikam to nevede, žárlící i závidící ví.
Zaujetí. Žárlivost a závist. Nabízí hořkou alternativu. Můj nebo tvůj? Kdo z koho? Staví do situace nejistoty a boje.
Je alternativa k žárlivosti (a závisti)?
Alternativu k žárlivosti a závisti nabízí láska. Jak?
Prvně:
První věc: Láska nerozumí vztahům „majetnicky“. Nezjednoduší zaujetí, vztahy na „moje a ne-moje“.
Pak:
Druhá věc: Láska odnímá zaujetí, vztahům bojovou situaci (já nebo ty). Nerozumí „tísni“ – „je málo pro nás oba, takže tedy – kdo z koho“! Nerozumí tomu, že jen jeden vyhrává. Je dost místa.
Shrnutí:
A možná proto je žárlivost (a závist) smrtelný hřích. Je alternativou k lásce.
|