| |
Nejprve otázku: může jeden pro druhého něco znamenat?
Představte si defilé lidí, kteří vás potkávají, (doma, v práci, na ulici, ve škole), pouštějte si je - jednoho po druhém, postavu za postavou, tvář po tváři…
Strach, vztek, nejistotu, smích, blaženost, štěstí, smutek, bolest, úsměv, naději, zkonejšení, ponížení, lásku, nenávist, závist, žárlivost, radost… Druhý může způsobit cokoli, všechno, co nás napadne.
Ale mám ještě další otázku, kterou nezamíříme přesně… ale ztupíme ji tak, že zasáhne… všechny postavy: Nemáte s každou tváří spojen strach, nejistotu, úzkost, (bolest)…? Může se zamračit, může se zklamaně podívat, může chtít něco jiného, než já, rozzlobit se, říci něco hořkého nebo urážlivého, může se podívat s opovržením, nebo s otázkou, které nerozumím, může se mi dívat přes hlavu… Červená kontrolka v hlavě se často rozbliká, Pozor, cizí těleso, narušitel v mém prostoru… Každý člověk je tak trochu "narušitel". Ohnisko napětí, nebezpečí. Obliba počítačů má víc důvodů, jeden z podstatných je: máte svůj svět, docela podle vaší vůle. A druhé tam pouštíte jen po drátu, po jednotlivých slovech vyťukávaných… a obojí máte monitor jako štít. Je jakési "skryté nepřátelství" nebo aspoň nejistota a strach, který patří ke každé tváři…
Když o Ježíšovi říkali, že je prorok, Eliáš, Kristus, (jak jsme to četli posledně), tak to musel s sebou nést taky spoustu strachu, nejistoty.
To utrpení je potřebí "kvalifikovat". Pokusíme se o to:
Je tu jakési pranepřátelství, vycházející z toho - objevil se "narušitel", "cizí, neovladatelný, svébytný, po své ose se pohybující předmět (subjekt)" v zorném poli, v blízkosti". |
Je to prostě často "Jinak", než bych chtěl. Jiná vůle, jiná cesta, jiný děj, jiný člověk… Nepřítel je "ten jiný", narušitel, vzpírající se… Vnášející chaos, zmatek do mého světa.
Utrpení je z tohoto napětí, sváru…
A my sami…
Ježíš mluvil o utrpení (a k jeho osudu patří), které na něho přichází a kterým on projde. A to utrpení - které na sebe bere, je utrpení z odmítnutí, z nepřátelství, z toho napětí, o kterém, jsme mluvili.
A teď to hlavní: A on se neodvrátí, nese je, nevrací je stejnou mincí a nese až do konce… Zkušenost s Ježíšem: nebojuje prostě proti zlému, ani se neotočí a neodejde a nenechá nás být, když vidí… A takhle to prý dělá Bůh…
Protože "není narušitelem", nemávne nad námi rukou - jak se to chce nám samotným, protože - i sami sobě působíme utrpení, je v nás spousta nevole nad sebou samým, a sami sobě jsme si někdy (v některých nápadech a reakcích) tak cizí, že bychom se sami se sebou rozešli, kdyby to šlo… A unese nás… To je zvláštní druh trpělivé věrnosti… které se taky jinak říká láska.
|