Návštěva z Holandska v Čáslavi 2007

Na začátku července jsme mohli opět prožívat společné chvíle s našimi holandskými přáteli ze Zaandamu. Byl pro ně opět připravený bohatý program. Ostatně posuďte sami: Po příjezdu a občerstvení v pondělí večer 9.7. jsme se podívali na krátký vzpomínkový film pro pamětníky "12 let Zaandam - Čáslav".
Útery 10.7.: Kdo chtěl, mohl si jít pod vedením Filipa J. zasportovat ve Vodrantech. Další skupina se vydala po stopách husitů v Čáslavi (popraviště Matouše Ulického, pomník J. Žižky, kostel sv. Petra a Pavla). Odpoledne byly v programu na výběr opět dvě možnosti. Někdo se jel podívat s Ladou P. D. do Záchranné stanice zvířat v Pavlově a jiní absolvovali s Edou W. výlet po okolních románských kostelích. Jeden člen holandské výpravy měl možnost se sejít s paní Jarmilou Kratochvílovou a popovídat si s ní o svém velké zálibě, téměř profesionální - atletice (Benjamin R. je ve své kategorii 7. v Holandsku v běhu na pět kilometrů). V podvečer jsme se všichni sešli v Kobylnici na grilování. Večer měla Anne Gera povídání o výchově dětí ke křesťanství.
Středa 11.7.: Dopoledne proběhla "husitská hra" pod vedením Mikiho a Michala a po společném obědě jsme odjeli vlakem do Prahy. Miriam a Eda nás provedli po stopách reformace a noční Prahou Mirek R.
Čtvrtek 12.7.: Dopoledne byl tématický program Pavla J. "Jan Hus, pravda, za jakou pravdu stojí za to bojovat". Odpoledne jsme využili k relaxaci typu "volejbal" apod. Po společné večeři nám Willeke povídala o svém pobytu v Africe a tamním boji s HIV a AIDS. A ještě později nás Saskia, holandská učitelka tance, učila (jaké překvapení ) tancovat.
Pátek 13.7.: Pro naše holandské přátele to byl šťastný den, protože měli jedinečnou příležitost díky bratru Kpt. Ing. Z. Mikulkovi (kaplan 21. základny taktického letectva Čáslav, od 1999 duchovní Církve adventistů sedmého dne - zdroj www.army.cz) podívat se na leteckou základnu a shlédnout věci běžně normálním obyčejným smrtelníkům nepřístupné (techniku, řídící letovou věž, vyzkoušet si trenažér, vidět dravce, kteří slouží k odhánění ptactva z okolí letiště). Po obědě jsme se vydali na víceméně relaxační výlet k přehradě Pařížov v (nedočkavém) očekávání večerního programu - koncerty (Kutnohorské jazzové trio, Gamba Blues Band), módní přehlídka, prasátko na rožni a další pochutiny s tím související.
Sobota 14.7.: Celodenní výlet do Adržbachu. Přes úmornou cestu (teploty se blížily 30° C) si naši holandští přátelé tuto akci velmi pochvalovali. Takovou krajinu v Holansku nenajdou… A to se ještě večer, díky obětavosti a nasazení mládeže, stihlo pro naše hosty sehrát vánoční divadlo "Buď sám sebou" na Malé scéně Dusíkova divadla. Představení, které bylo patrně dernierou, se zdařilo. Sluší se zmínit, že veškeré mluvené slovo i v představení promítané filmy byly otitulkovány. Kdo ještě neměl dost, mohl si posedět od 23. hodiny u krbu v baště a povídat si…
Neděle 15.7.: Česko-holandské bohoslužby… káva, čaj a malé občerstvení, společná fotografie, loučení a odjezd našich přátel do Holandska.
pondělí 9.7.2007:

úterý 10.7.2007: